Cayma hakkı

Cayma hakkı nedir? 

Cayma hakkı, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’e göre internet ortamında yapılan satışlarda tüketicinin 14 gün içinde sözleşmeden cayma ve ödediği bedelin tamamını herhangi bir kesinti olmadan iadesini talep etme hakkıdır.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, ürünün teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak sebep göstermeden ve iade kargo ücreti ödemeden ürünü iade edebilirsiniz.  

İsteğiniz ile size özel olarak üretilen veya üzerinden değişiklik ya da ilave yapılarak size özel hale getirilen ürünler, cayma hakkı kapsamında değildir.

Üye olmadan alışveriş yapmak

Üye olmadan alışveriş yaptıysanız siparişlerinizin son durumunu takip etmek veya iade talebi oluşturmak için öncelikle üyelik kaydınızı tamamlamanız gerekir.

Sipariş verdikten sonra e-posta adresinize alışveriş detaylarını içeren bir bilgilendirme mesajı gönderilir. Bu e-postadaki “Üyelik Kaydımı Tamamla” butonu ile üyelik kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Daha sonra Hesabım sayfanızdan iade talebi oluşturabilir veya siparişinizin son durumunu kontrol edebilirsiniz.

Sipariş verdikten sonra Mobiyol’dan bilgilendirme e-postası almadıysanız, şifremi unuttum sayfasında e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna basın. E-posta adresinize üyelik kaydınızı tamamlayabileceğiniz bir link gönderilecektir.

Kargomu Nasıl Takip Edebilirim?

Siparişiniz kargolandıktan sonra Hesabım sayfanızdan kargo takip bilgilerine ulaşabilir ve kargonun takibini yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Şifremi unuttum linkine tıklayın. Açılan sayfada, kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girerek yeni şifre belirleme linkinin e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilir veya SMS ile giriş yapma seçeneğini kullanabilirsiniz.

Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?

Hesabım sayfasındaki “Sipariş İptali” butonuna tıklayarak bize iade talebinizi iletebilirsiniz. İade talebiniz bize ulaştıktan sonra siparişiniz iptal edecektir.

İade süreciyle ilgili destek almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.